Cari Kart Ana Ekran

Cari kart ana ekran, cari kodu, cari adı, vergi numarası, T.C. kimlik numarası, vergi dairesi gibi zorunlu yazılması gereken alanları ve kartı açılan firma ile ilgili kullanılması önemli olan veri alanlarını içinde barındıran değişik başlıklar ile adlandırılan sekmeleri kapsar.

Cari Kart | Üst butonlar ve Alanlar

Kodu Alanı:

Kartı oluşturulacak olan firma veya şahıs için vereceğimiz koddur. Kodlamada kullanacağımız 3 yöntem vardır.

  1. F5 ile kod oluşturma: Cari Kartın kodu kısmın da iken klavyedeki f5 fonksiyon tuşuna basarsak yazılım nümerik olarak 1 den başlayarak ve her defasın da 1 sayı artırarak bir kod oluşturur.
  2. F6 ile kod oluşturma: Cari Kartın kodu kısmın da iken klavyedeki f6 fonksiyon tuşuna basarsak yazılım bu şekilde oluşturulmuş daha önceki kodla çakışmayacak ean13 formatın da bir barkod oluşturur.
  3. F7 ile kod oluşturma: Firma kodların da alfa nümerik ile başlayan ve nümerik devam eden kodlar kullanmak istiyorsak Alfa nümerik kısmını yazarak f7 tuşuna basmamız gerekir.

Bul: Bul butonu yeni kart oluştururken kod kısmın da f5 görevini görür. Yani en son kalan sayıya bir ilave ederek kod kısmın da yeni cari kodunu oluşturur.

Sürekli Giriş: Bu alan arka arkaya açılacak firma kartları varsa kullanılır. Bu alanı işaretli iken bir cari kartı kaydettikten sonra yeni oluşturulacak cari kart ekranı otomatik olarak açılır.

Kayıt bilgisi:Bu alan bu kaydı oluşturan ve son olarak değiştiren kullanıcı bilgisini gösterir.

Adı:Bu alan firma unvanının veya şahıs isminin tam olarak gireceğimiz alandır.

Alternatif Adı:Firmanın Kullandığı resmi unvanı dışın da bilinen başka bir ismi varsa bu alana yazılabilir. Aramalar da bu isim ile aranarak gerçek firma ismini yakalamış oluruz.

İlgili:Bu alana Kartı açılan firma da iletişim kurulacak ilk kişinin ismi yazılır.

Unvan1: İlgili Kişinin unvanını yazacağımız alandır.

Unvan2: İlgili kişinin varsa ikinci unvanını yazacağımız alandır.

Web Şifresi:B to B ve/veya B to C uygulamalarının e-yaz yazılım ile entegre çalışmasını sağalmak için oluşturulmuş şifre alanıdır.

Durum: Cari karttaki durum alanı karşısında bulunan combobox ta Aktif seçili ise bu cari kartın cari kart arama ekranların da görüleceği Pasif seçili ise görülemeyeceği anlamına gelir.

Örneğin, bir cari kartı pasif olarak kaydedelim ve menüde, işlemler den tekliflere buradan da verilen teklifler kısmına gelip ekle butonuna basalım ve karşımıza gelen ekran da cari kodu karşısındaki üç noktalı butona basarak cari arama ekranına geçelim. Bu ekran da pasif yaptığımız cari bilgilerini yazdığımız da bu cariye ulaşamadığımızı göreceksiniz.

Aynı cari kartı durumunu aktif yapıp aynı işlemleri yaptığımızda bu cari karta arama ekranın da ulaşabildiğimizi göreceksiniz.

Hareket görmüş yani daha önceden çalışılmış ama artık çalışılmayacak olan carileri silemediğimiz için bu carilerin arama ekranların da görülmesini bu şekilde engelleyebiliriz.

Son mutabakat tarihi:Son mutabakat tarihi alanı bu cari ile yapılan en son mutabakat tarihinin otomatik olarak yazıldığı alandır. Cari kartta alt kısımdaki mutabakat butonuna bastığımız da mutabakat tarihi güncellensin mi diye evet ya da hayır yanıtını isteyen bir ekran karşımıza gelecektir. Evet dersek Son mutabakat tarihi kısmına tarih günün tarihi olarak otomatik olarak yazacaktır. Ancak bu ekran da ilk yanıtımız hayır olmalıdır.

Bu cevaptan sonra karşımıza gelen ekran mutabakat mektubunu içeren ekran olacaktır. Mutabakat metnini buradan direk cari firmaya mail olarak gönderebildiğimiz gibi çıktısını alarak daha sonra da değişik şekiller de gönderme işlemi yapabiliriz. Mutabakat metni onaylandıktan sonra tekrar cari kartı açıp mutabakat butonuna basıp karşımıza gelen ekran da evet butonuna basmamız gerekir. Böylece mutabık olunan tarih otomatik olarak son mutabakat tarihi alanına yazdırılır.

Son mutabakat tarihinin en önemli faydası ekstrelerin her defasın da baştan sona incelenmesinin önüne geçmektir.

T.C. Kimlik No alanı:Türkiye cumhuriyeti kimlik numarası, vergi dairesi ve vergi numarası olmayan şahıslar ve şahıs işletmeleri için fatura düzenleneceği zaman kullanılır.

T.C Kimlik numarası alanını rastgele yazılmış kimlik numaralarını kabul etmez.

Hızlı İşlem:Firma kartın da iken bütün işlemleri yapabileceğimiz alandır. Buradaki ok tuşuna basınca yapacağımız işlem başlıkları karşımıza gelecektir. İlgili başlığı seçtikten sonra işlemi gerçekleştir butonuna basarsak yazılım bu işlemle ilgili alana otomatik olarak gidecektir.

Örneğin Hızlı İşlem yazısı karşısında ki combobox a basıp Toptan Satış Faturası Ekle yazısının üzerine gelip işlemi gerçekleştir butonuna basarsak Toptan Satış Faturası Ekranına geçmiş oluruz.

Cari Kart | Sekmeler

Cari Kart Ana Ekran içindeki içindeki sekme sayısı 14 adettir ve her bir sekmenin ayrı bir işlevi vardır.

Bu sekmelerin biri veya birkaçı kullanıcının görevine bağlı olarak kaldırılabilir ya da sırası değiştirilebilir.

Bu işlemi yapabilmek için, sekmelerin herhangi birinin üzerin de iken farenin sağ tuşuna basıp düzenle butonuna tıklamamız gerekir.

Karşımıza gelen ekranda sol tarafta bulunan kutucukların için deki tikleri kaldırır ve kaydet butonuna basarsak tikleri kaldırılan sekmeler o kullanıcının ekranın da artık gözükmez.

Sağ taraftaki yukarı çift ok butonu bu ekranda üzerine geldiğimiz sekmeyi en yukarıya, aşağı çift ok butonu üzerine geldiğimiz sekmeyi en aşağıya taşır. Kaydet butonu ile yaptığımız bu değişiklik kaydedilir. Bu alan dan çıktığımız da sekme sıralaması yaptığımız işleme göre değişir.y

Sağ taraftaki yukarı tek ok butonu ise bu ekran da üzerine geldiğimiz sekmeyi bir yukarıya, aşağı tek ok butonu üzerine geldiğimiz sekmeyi bir aşağıya taşır.

Kullanıcı muhasebe personeli ise Cari hareketler, ticari bilgiler ve e-fatura sekmeleri, Yönetici asistanı ise görüşme sekmesi en üste alınabilir.

Cari Kart | Alt butonlar ve alanlar

Cari Kart Ana Ekran ile ilgili alt butonlar ve alanlar;

Kaydet: Cari kartta yaptığımız değişiklikleri veya yeni bir cari kart oluşturmuşsak eğer onu kaydetmek için kullanacağımız buton dur.

Yeni:Bu butona bastığımızda bilgilerini ilk defa gireceğimiz firmanın boş cari kartı ekrana gelir. Gerekli alanları doldurduktan sonra kaydet butonuna bastığımızda firmaya ait cari kartımızı oluşturmuş oluruz.

Ara: Cari kart ana ekran  içerisindeyken farklı bir cari kartı aramak ve o cari kartı görüntülemek için kullanılır.

Mutabakat: Bu buton bu cari kart için hazırladığımız bir mutabakat belgesi çıkartır istersek bu belgeyi mail yolu ile göndere biliriz. Örneğin e posta gönder dediğimizde mail alanına ilgili mailini ve konuyu yazıp göndere biliriz.

Mutabakat butonuna ilk basıldığın da karşımıza gelen ekrandaki Mutabakat Tarihi Güncellensin mi sorusunu hayır olarak cevaplandırmalıyız.  Bun dan sonra ekrana gelen mutabakat metni ilgili cari tarafından onaylanıp bize gönderildiğin de yine Mutabakat butonuna basarak soruyu evet olarak cevaplandırırız. Yazılım da onay tarihini yukarıdaki Son mutabakat tarihi alanına otomatik olarak yazar.

Ekstre:Bu buton ilgili cari kartında bulunduğumuz firmanın hesap ekstresini iki tarih arası bakiyeli ve/veya dövizli olarak almamızı ve yazdırmamızı sağlar.

Yedekle:Bu firmanın hareket bilgilerini başka bir veri tabanına kaydetmesini sağlayan buton dur veri kaybını engellemek için kullanılması gerekmektedir.

Sil:Bu buton ise hareket görmemiş cari kartı ve ya hareketleri silinmiş cari kartı silmemizi sağlayan buton dur.

Sağ ve sol ok :Bu butonlar ise cari kartları geriye veya ileriye doğru taramamızı sağlar. Sağ ok butonuna bastığımız da bir sonraki cari karta sol ok butonuna bastığımız da ise bir önceki cari karta geçmiş oluruz. Cari kartların tamamına ilave edilecek bir bilgi varsa bu butonlar kullanılarak daha hızlı işlem yapılabilir.

Çıkış:Bu buton ise bulunduğumuz ekrandan çıkmamızı sağlar.

E-Yaz Yazılım Kobi ERP