E-FATURA, E-DEFTER, E-ARŞİV

E-Fatura Oluşturma

E-Yaz Yazılım ait Fatura modülünde fatura oluşturmakla eğer firma e-fatura firması ise otomatik olarak e-faturasını da oluşturabilirsiniz. E-Yaz Yazılım, cari modülündeki firmaları GİB de e-fatura firmaları ile eşleştirme yapar böylece fatura kesilecek carinin e-faturası sistem tarafından otomatik olarak oluşturulur.

Ticari Fatura / Temel Fatura

E-Faturalar ticari ve temel adı altın da  a iki ana gruba ayrılırlar. Ticari Faturalar karşı tarafın itiraz etme hakkının olduğu, temel faturalar ise itiraz hakkının olmadığı [Elektrik, Su, Telefon, doğalgaz gibi] faturalardır.

Ticari Faturalarda Durum Sorgulama

E-Fatura olarak kesilen Faturalara karşı tarafın bir hafta itiraz etme hakkı vardır. Durum sorgulama yaparak faturanın onaylanıp onaylanmadığını kontrol edebilirsiniz.

z

Gelen E-Faturaların Sorgulanması ve Kontrolü

E-yaz Yazılım ile gelen e-faturaları, Ticari Program T-Set ML ve/veya Kobi ERP Kerp ürünlerine ait veri tabanına alarak , kontrolünü ve sorgulamasını yapabilirsiniz.

Cari ve Stok Eşleştirme

Veri tabanına alınan faturaların cari eşleştirmesini yapabilir, daha sonra faturadaki stok kodları ile e-yaz yazılımdaki kodlar aynı ise fatura kalemleri otomatik olarak içeri alınır.  Stok kodları farklı ise stokları eşleştirerek içeri alır.

Stok Birim Eşleştirme

GİB nın kullandığı Stok birimleri ile e-yaz yazılım da kullanılan stok birimlerinin eşleştirilmesi işlemlerinin yapılması gerekir. Örnek olarak E-Yaz yazılım da Adet birimi kullanılmışsa bunun GİB deki karşılığı c62 dir.

Veri Güvenliği

Kesilen E-Faturaların saklanması ve arşivlenmesi Entegratör firma tarafından yapılmaktadır. Böylece e-faturalara her zaman güvenli bir şekilde ulaşabiliriz.

E-Defter

Muhasebe kullanılıyorsa Mahsup fişlerinden e-defter için entegratör firma için otomatik xls dosyası oluşturulur.

Diğer

Oluşturuluyor…………