STOK KARTI ALTERNATİF STOK

Stok Kartı Alternatif Stok alanı, istenen ürünün stokta bulunmadığı veya sipariş edildiğin de temin etme süresinin uygun olmadığı durumlarda gerekebilir.

Alternatif olarak sunduğumuz ürün, müşterinin ihtiyacını karşılayacak  özellikler de olan üründür.

Alternatif Stok Sekmesi alanında Hangi ürünün Stok kartın da isek o ürüne alternatif olan stokları seçeriz. Bunun için  Alternatif Stok kodu /adı başlığı karşısın da ki üç nokta […] butonuna basarak stok arama ekranın dan alternatif olacak ürünü seçeriz.  

Sağ üst köşedeki ekle butonu ile de bu alana taşırız.

Alternatif ürünler eklendikten sonra sol alt köşedeki kaydet butonuna basarak seçilen ürünlerin kaydedilmesini sağlarız.

Birden fazla alternatif stok eklenecekse bu işlemi ekleyeceğimiz ürün sayısı kadar tekrarlarız. Yanlış seçilen bir ürünü veya alternatif ürün olmaktan çıkan bir ürünü silmek için o ürünün üzerine gelerek Sağ üst köşedeki seç sil butonuna basarız.

Stok Kartı Alternatif Stok bilgisinin kullanımı:

Bir müşteriye teklif hazırlarken, Satış anın da ya da müşteri istediği özelliklere uygun alternatif ürün seçeneklerini görmek istediğin de bu bilgileri kullanabiliriz. Böylece ticari işlemlerimizi daha etkili yapabiliriz.

Şimdi Teklif hazırlarken ve Satış anın da alternatif ürünlerin nasıl kullanılacağına bakalım.

Tekliflerde Stok arama ekranın da teklife ekleyeceğimiz ürün üzerine geldiğimiz de o ürün den elimiz de yoksa ve tedarikte sıkıntı yaşama ihtimalimiz varsa bu ürüne alternatif olan ürünleri görmek için sağ klik yapar ve karşımıza çıkan ekran da alternatif stokları satırına geliriz. Bu satır da seçtiğimiz stok kartına alternatif olacak stokları gösteren bir ekran karşımıza çıkar. En uygun olan alternatif stok seçerek teklif belgesine aktarırız.

Satış anın da kullanılacak belge türü satış faturası ve/veya satış fişi dir. Müşteri tarafından istenen ürün kalmamış ise o an da alternatif olan ürünlerin sunulması hem müşterinin ihtiyacının karşılanması hem de bizim müşteriyi kaçırmamamız açısın dan önemli olacaktır.

Fatura da da yapılacak işlemler teklifte yapılan işlemlere benzemektedir.

E-Yaz Yazılıma ait KobiErp ürünündeki Stok kartının alternatif stok sekmesi, inşaat malzemesi, oto yedek parça, bilişim, beyaz eşya, elektronik vb. gibi birçok sektörde rahatlıkla kullanılabilir.