Stok Kartı Barkotlar Sekmesi

E-Yaz Yazılım Kobi ERP-Kerp ürününe ait;

Stok Kartı Barkodlar sekmesinde kartı açılan ürünlerin varsa diğer birimlerini tanımlayabilir bu birimlere ana birime bağlı çarpanlarıyla  barkodlarını atayabilir ve birim fiyatlarını yazabilirsiniz.

1-Diğer Birimler

Diğer birimler Genel Tanımlardaki Ana Birime bağlı olarak çalışır. 1. Birim bölümünde önce birim ismi seçilir daha sonra çarpan alanına ana birim ve 1.birim arasındaki çarpan yazılır.

Örnek olarak ana birimi adet olan bir ürünün kutu ve koli birimleri de olabilir bir kutu da 12 adet bir kolide 120 adet olabilir. 1. birim kutu olarak tanımlandığında çarpan 12 olacaktır. 2.birim koli olarak tanımlandığında ise çarpan 120 olacaktır.

Birim barkodları alanına oluşturduğumuz yeni birimlerin barkodları yazılır. Adet, kutu, koli olarak alınıp satılabilen markalı bütün ürünlerin hem adet, hem kutu, hem de koli barkodları vardır. Sisteme bu barkodlar tanımlanır.

Birim fiyatları alanına da tanımlanan birimlere ait fiyatlar yazılır. Eğer bu fiyatlar ana birim de tanımlanan fiyatlara bağlı olarak oluşturulacaksa fiyatları aktar butonu ile bu otomatik olarak yapılabilir.

2-Eklemek İstedigimiz Barkod

Stok Kartı Barkodlar sekmesi alanındaki Eklemek istediğiniz barkod kısmı;

Stok Kartına Ait Diğer Barkodlar kısmı stok kartı açılan ürün birimi adet ise barkodlar kısmında da kutu koli olarak 2. Ve 3. Birim tanımlanır. Eğer bir ürüne 3ten fazla birim atama ihtiyacı duyulursa stok kartına ait diğer barkodlar kısmını kullanılır. Kutu, koli ve adet dışında eğer bu ürün için paket olarak ayrı bir birim oluşturulmak istenirse bunlarla ilgili barkodlar bu alana tanımlanır ve sistemin o paketi tanıması sağlanır. Eklemek istediğiniz barkod eğer barkod paket üzerinde hazırsa barkod okuyucuyla okutup buraya aktarılır, değilse F5 tuşuna basılarak otomatik barkod oluşturulur.  Entera basınca F5 ile üretilen barkodun barkod tipini sistem otomatik olarak seçer. Ek barkod birimi “…” butonuna tıklayarak seçilir ve çarpanına paketin içindeki ürün adedi yazılır, fiyatı da yazılır ardından Enter tuşuna basıldığında oluşturulan bu paketle ilgili barkod ve fiyat bilgileri diğer barkodlar alanına aktarılır. Burada enter tuşu ile ya da Ekle butonuna ile aşağıya alınır.

Burada bir ürün için 4 adet birim ve barkod oluşturulmuş oldu. Bu barkodlardan hangisi sisteme okutulursa ona karşılık gelen birimde ürün girişi veya çıkışı olacaktır.

Güncelle butonu; oluşturulan birimlerden birinin içerdiği bilgilerin güncellenmesi gerekiyorsa barkodun üzerine gelinir çift tıklanır ve yukarıdaki alana taşınır. Değiştirilmesi gereken bilgi değiştirilir ve güncelle butonuna tıklanır.

Seçilen Kaydı Sil; butonu da oluşturulan paketlerden biri kaldırılmak isteniyorsa o seçilir ve seçilen kaydı sil butonuna tıklanır. Bütün bu işlemlerden sonra Kaydet butonuna tıklanır ve yapılan bütün işlemler kayıt edilmiş olur.